Charakterystyka postaci z antygony
Miała troje rodzeństwa: Ismenę, Eteoklesa i Polinejkesa, jak również była narzeczoną Hajmona, syna nowego władcy Teb - Kreona.Antygona - charakterystyka postaci W tragedii Sofoklesa Antygona jest postacią niewątpliwie najważniejszą.. źródło: katarzyna 2010-09-29 09:29:34 UTC #2.. Udostępniamy tutaj dokładny opis oraz charakterystykę bohatera: jej powiązania i motywacje.. Hajmon kocha także ojca.. Poznajemy obydwie bohaterki w momencie, gdy „bratobójcza" walka o władzę między Eteoklesem a Polinejkesem dobiegła już końca, a .Charakterystyka Antygony.. Smutnych losów prowadzących do tragicznej śmierci tej pary nie trzeba chyba przypominać - wszak wszyscy je znają.. Jej zdaniem prawo boskie jest wyższe i ważniejsze niż prawo ziemskie, ustanowione przez człowieka.. Ismena - siostra Antygony, nie zgadza się pomóc siostrze w pochówku brata, ponieważ boi się gniewu Kreona, kiedy jednak Antygona zostaje aresztowana, Ismena pragnie dzielić .Przydatność 50% Charakterystyka Antygony z cytatami.. Jego sytuacja jest więc trudna - dopiero co zakończyła się bratobójcza wojna zagrażająca Tebom.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. Jest antagonistką (przeciwniczką) Kreona.Antygona była dzieckiem zrodzonym z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.Kreon - charakterystyka szczegółowa.. Próbuje wpłynąć na wolę Kreona mając jednocześnie świadomość że zarówno Kreon jak i Antygona mają rację..

charakterystyka-postaci-na-jedna-strone.

TEREZJASZ - tebański wróżbita, postać mitologiczna.. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Antygona - charakterystyka szczegółowa Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.. Antygona to młoda dziewczyna, jest narzeczoną Hajmona.Charakterystyka postaci Antygony.. niby, jak na królewnę przystało, powinna być bardzo szczęśliwa, jednak jest zupełnie inaczej.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.. Zakazuje grzebać zwłoki Polinejkesa i skazuje Antygonę na śmierć po przez zamurowanie.Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.Krótka charakterystyka Antygony.. Była ona córką byłego króla Teb - Edypa i Jokasty.. Po śmierci Antygony popełnił samobójstwo.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni..

Prosze o pomoc zadanie na jutro.Charakterystyka postaci z Antygony.

Jest żoną Lajosa z pierwszego małżeństwa i matką Edypa.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. Najpierw był kobietą i pod wpływem czarów stał się mężczyznąAntygona - pozostali bohaterowie.. Ich ojciec zmarł na wygnaniu, matka popełniła samobójstwo, a ich bracia zginęli w bratobójczej walce o tron tebański.Kreon, syn Jokasty, był stryjem Antygony i nowym władcą Teb.. Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony.. Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.. Synowie Edypa toczyli wówczas między sobą .Charakterystyka Antygony Posted on 12 lutego 2014 by admin Antygona jest bohaterką tragedii Sofoklesa.Jest córką Edypa i Jokasty.Ma siostrę Ismenę i braci Eteoklesa i Polinejkesa.Jest narzeczoną Hajmona i pochodzi z rodu Labdakidów, na których ciaży klątwa.Przeciwstawieniem Antygony - symbolu buntu, śmiałości i odwagi, jest w dramacie Sofoklesa jej siostra - Ismena, która jest uosobieniem łagodności i pokory.. i jeszcze parę linkówAntygona jest stanowcza, energiczna, troche porywcza i zarazem dumna.. A to z kilku powodów.Antygona jest w pełni ukształtowaną jednostką, która potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie i odwagę, aby wprowadzać swe idee w czyn.. Autor: 15niunia15.. Ich ojciec zmarł na wygnaniu, matka popełniła samobójstwo, a ich bracia zginęli w bratobójczej walce o tron tebański..

... Jedna z barwniejszych postaci w dramacie Sofoklesa.

Sofokles posługując się tymi dwiema postaciami, kreśli odwieczny konflikt romantyzmu, idealizmu i buntu z racjonalizmem, pragmatyzmem i pokorą.. Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.Charakterystyka postaci z Antygony.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.. Był bardzo podejrzliwy, co powoduje, że stosuje wobec poddanych terror.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.. Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Pierwsze słowa, jakie padają z jego ust, świadczą o jego uległości w stosunku do Kreona.W tragedii Sofoklesa Antygona jest postacią niewątpliwie najważniejszą.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. Nie jest wyrozumiała dla swojej siostry ismeny która od początku ja krytykuje, a sama boji się konsekwencji związanych ze złamaniem zakazu.Eurydyka - żona Kreona, matka Hajmona, jest postacią epizodyczną, wiadomo tylko z ust posłańca, że dowiedziawszy się o śmierci syna, powiesiła się w pałacu.. Kreon po śmierci Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, jako brat żony Edypa, Jokasty, został władcą Teb.. Język polski.. Nie może zrezygnować z tego, co uważa za słuszne i moralne.Bohaterowie Antygony Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona..

Antygona z rodu Labdakidów jest tytułową postacią tragedii Sofoklesa.

Na stronie używamy cookies.. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.. Z kazirodczego związku narodziła się również Ismena oraz dwaj bracia: Eteokles i .Zapomniałeś, kim jest Ismena, postać w lekturze Antygona, Sofokles?. Antygona to postać z mitu tebańskiego i najsłynniejszej tragedii Sofoklesa.. Jednak, gdy Antygona wbrew woli Kreona pochowała zwłoki brata, Hajmon wstawił się za dziewczyną, prosząc o jej ułaskawienie.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Ona i jej siostra, Ismena, to już ostatnie z rodu Labdakidów, na którym ciąży straszliwa klątwa bogów.. Kontrastuje z nią młodsza siostra Ismena.. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.KRÓL EDYP - SOFOKLES - OPIS POSTACI, CHARAKTERYSTYKI.. Kontrastuje z nią młodsza siostra Ismena.Charakterystyka.. Dąży do uratowania honoru Ojca oraz życia Antygony.. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.Przydatność 80% Charakterystyka Antygony.. Dzięki tym cechom charakteru potrafi sprzeciwić się woli Kreona, która według niej jest niesprawiedliwa i pochopna.. Jego próby jesnak kończą się niepowodzeniem.Antygona - charakterystyka postaci.. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z tego powodu .Charakterystyka Kreona.. Bardzo chce żyć.. Sofokles główną i tytułową postacią swojej tragedii uczynił Antygonę, królewnę mieszkającą w Tebach.. Był to ślepy starzec z długą, białą brodą.. Przed odejściem żegna się ze swoimi dziećmi - ma ich czworo dwóch synów i dwie córki (Antygona i Ismena).. Był on władcą bardzo nerwowym, działającym pod wpływem chwili.. Ona i jej siostra, Ismena, to już ostatnie z rodu Labdakidów, na którym ciąży straszliwa klątwa bogów.. Na jego barki spadła ogromna odpowiedzialność za los miasta, stara się jak najlepiej wypełnić swoje zadanie.Syn Kreona i narzeczony Antygony.. Gdy dowiaduje się, że Kreon , jej wuj i Władce Teb, wydał zakaz sprawiania pochówku Polnejkesowi, gdyż ten sprzymierzył się z wrogami miasta i wystąpił przeciw niemu zbrojnie, to jej sumienie protestuje.Antygona jest młoda, piękna, zakochana.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Antygona - charakterystyka szczegółowa.. Ale poczucie obowiązku i konieczność wypełnienia praw boskich jest silniejsza niż wola życia.. Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa..Komentarze

Brak komentarzy.