Rozprawka antygona
Obie postacie prześladuje fatum - zły los.Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?". Synowie Edypa Polinejkes i Eteokles nie mogli się porozumieć w kwesti przejęcia władzy w Tebach, w końcu uzgadniają że każdy z nich będzie rządził naprzemiennie co 2 lata.. Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie.Przede wszystkim Antygona to kobieta pochodząca z przeklętego rodu Labdakidów, więc i na niej ciąży klątwa bogów.. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. Polinejkes oprócz Ismeny był jedynym żyjącym członkiem rodziny, dlatego Antygona zdecydowanie była przeciwna decyzji króla, który uznał jej brata za zdrajcę.TAGI: Sofokles Antygona rozprawka.. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.. Warto zwrócić uwagę, że odpowiedź Sofoklesa jest głosem osoby pobożnej.Antygona - rozprawka o lekturze.Tragedia pt. "Antygona" została napisana przez Sofoklesa w V wieku przed naszą erą.. Jest jej przeznaczone cierpienie, katastrofa.Antygona wie o tym, podkreśla, że jest "klątwą brzemienna" i pokornie godzi się na swój los, nie walczy tak jak Edyp, jej ojciec..

76% "Antygona" rozprawka - kto miał rację Antygona czy Kreon.

Wie, że po drugiej stronie zostanie powitana z honorami jako ta, która wypełniła boskie przykazania.. I czy człowiek może wydawać zakazy niezgodne z tym pierwszym.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do pochowania zwłok brata Polinejkesa, który w przeciwnym razie nie zazna spokoju.. Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy.. "Antygona" to tragedia antyczna - dramat powstały w 442 roku p.n.e. Sofokles wykorzystał mit o rodzie Labdakidów.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Witamy na zalicz.net!. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii.. Wciąż ją dręczymy, przywołujemy w literackich seansach .Streszczenie szczegółowe Prologos.. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona pochodzi..

82% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka.

Wiąże się ona z mitem tebańskim, który opowiada o losach Edypa, króla Teb.. 85% Czy Twoim zdaniem kompromis między Antygoną a Kreonem był możliwy?. Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. Rozprawka- Antygona.. Jest przekonana o słuszności swojego czynu, toteż nie obawia się śmierci.. Kliknij i odpowiedz.. Jest ona ucieleśnieniem ufności w boską sprawiedliwość oraz stalowej determinacji.. Sądzę, iż powody, którymi kierowała się Antygona podejmując taką, a nie inną decyzję są szlachetne i.Broniąc stanowiska Antygony, chciałabym przytoczyć kilka ważnych argumentów.Zobacz 6 odpowiedzi na pytanie: Jaki może być temat rozprawki z''Antygony''?Znasz odpowiedź na pytanie: Rozprawka- Antygona?. To Antygona zwyciężyła ten tragiczny konflikt wartości i to ona ma rację.Czy Antygona dokonała właściwego wyboru , podejmując decyzję pogrzebania zwłok brat ?Jestem przekonana ,że tak.Antygona w moim odczuciu urasta do symbolu wielu uniwersalnych wartości,takich jak odwaga i przeciwstawienie się despotyzwowi oraz przemocy,wytrwałości i wierności swoim poglądom niezależności,miłości do brata,poczucie więc z tradycją i religią.Jej czyn zasługuje .„Antygona" to antyczna tragedia grecka, autorstwa Sofoklesa..

Kiedy z rozkazu króla Kreona jej zmarły brat Polinejkes został skazany na wieczną tułaczkę i .Rozprawka z.Daje naj ;p Czy antygona postąpiła słusznie pochowując brata ?

Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. „Antygona".. Postaram się ten problem rozstrzygnąć w swojej rozprawce.. klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki .Antygona - streszczenie.. Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.Rozprawka - Antygona !. Kiedy minęły dwa lata Eteokles nie chciał oddać władzy bratu.Konflikt tragiczny w Antygonie opiera się na problemie: które prawo jest ważniejsze, naturalne (boskie) czy umowne (ludzkie)?. Jako pierwszy na tronie zasiadł Eteokles.. W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich.. Wywodził się z niego Lajos i Edyp, królowie Teb (zob.. Z kolei Antygona kochająca swego brata, złamała zakaz władcy Teb, gdyż nie chciała narazić się bogom.Jestem całkowicie przekonana, że Antygona postąpił słusznie buntując się przeciwko zakazowi Kreona.. Spór toczył się o pochowanie zwłok brata Antygony-Polinika.. Podobne wypracowania „Dzieje Tristana i Izoldy" jako opowieść o miłości i cierpieniu - opracowanie; Renesansowy charakter fraszek Jana Kochanowskiego „Treny" Kochanowskiego - wyraz tragedii ojca .• Motywy literackie w „Antygonie" Sofoklesa • Streszczenie „Antygony" w pigułce • Biografia Sofoklesa • Charakterystyka pozostałych bohaterów „Antygony" • Prawda rozumu a prawdy uczucia w „Antygonie" • Konflikt miedzy jednostką a społeczeństwem w „Antygonie" • Konflikt między tym, co boskie a tym co, ludzkieAntygona musi dokonać wyboru między dwiema racjami, które obie są ważne i sprzeczne ze sobą..

Pojęcie konflikt tragiczny, który występuje w utworze, rozumiem jako konflikt, w którym nie .TAGI: starożytność rozprawka bohaterowie Antygona Sofokles tragedia antyczna tragizm.

Pomocy nie mam żadnego pomysłu tekst nie musi być bogaty wystarczą dwa Argumenty Bardzo bym był wdzięczny Rozprawke mam na jutro a z POlaka 1/2 :D tak że przyda się pomoc bardzo xDKto miał rację - Kreon czy Antygona?. Tak było również w tym przypadku, gdyż historię Antygony oparł na micie, opowiadającym dzieje rodu Labdakidów.Antygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb.. Chowając go jednak wchodzi w konflikt z .Dla Kreona nadrzędnymi wartościami są rozum, ład i społeczeństwo i państwo.. Można by zażartować: biedna nieboszczka - my, ludzie dwudziestego pierwszego wieku, nie dajemy jej spocząć w spokoju.. Miliony wyrazów zapisano już o Antygonie.. Antygona- klęska czy zwycięstwo?„Antygona" - charakterystyka Antygony z elementami rozprawki.. Antygona jest tytułową bohaterką dramatu antycznego poety Sofoklesa.. niżej na mapie).Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby.. Kreon ogłosił go zdrajcą narodu i nie pozwolił, aby odbył się jego pogrzeb.. Stanęła w sytuacji, w której musi .Antygona ginie w imię swoich przekonań oraz miłości do brata..Komentarze

Brak komentarzy.