Charakterystyka porównawcza balladyna i alina scenariusz lekcji
Cechują ją przebiegłość, żądza władzy, egoizm.. Mieszkają na wsi w lichej chacie wraz ze swoją starą, biedną matką.. Najpierw zabiła siostrę Alinę, następnie swojego męża Kirkora, potem rycerza, a na końcu własną matkę.. Czerwień przywodzi na myśl krew oraz maliny, które wraz z Aliną zbierały w lesie.. Przypomnienie wiadomości na temat tego, co się składa na charakterystykę postaci.. Balladyna jest córką Wdowy i siostrą Aliny.. Przypomnienie elementów kompozycyjnych charakterystyki - wskazanie fragmentów opisujących wygląd bohaterki.Balladyna jest smukła, jej ciemne oczy kontrastują z jasną skórą, a twarz otoczona jest włosami o hebanowym kolorze.. Jest czarnowłosą i czarnooką piękną kobietą.Od samego początku utworu jawi się jako osoba nieuprzejma i zła.. Obydwie piękne, choć o odmiennym wyglądzie i przeciwnych charakterach.. Gocha2801 Zgłoś Odpowiedziano: 2010-02-15 18:00:09 Balladyna to tytułowa bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna".. I - przedstawienie postaci .. Cele: przypomnienie elementów charakterystyki postaci, gromadzenie słownictwa potrzebnego do przedstawienia postaci .. Balladyna jest jej przeciwieństwem - ma pełne tajemnicy ciemne oczy.. Pierwsza z nich jest dziewczyną o zaróżowionej skórze, jasnych włosach i fiołkowych oczach.Balladyna lubiła kolor czerwony.. Balladyna jest starsza od Aliny..

Temat lekcji: Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Dziewczyny są siostrami.. Są jednak postaciami zupełnie odmiennymi - odróżniają się nie tylko pod względem charakteru, ale także cechami zewnętrznymi.. Alina i Balladyna są postaciami z utworu J. Słowackiego p.t.. Wpisz w Google, charakterystyka porównawcza, będziesz tam miał(a) wszystko.Balladyna zwraca uwagę możnego pana płomiennymi deklaracjami miłości i wierności, Alina skromnością, prostotą oraz troską o los matki i siostry.. Balladyna dopuściła się kilku zbrodni.. Mieszkała ze swoją matką wdową i starszą siostrą Aliną w skromnej chacie.Balladyna - Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny - Juliusz Słowacki Dominika Grabowska 9 lutego, 2013 III Gimnazjum , język polski No Comments Po dłuższym przemyśleniu, można z pewnością dojść do wniosku, że wygląd obu sióstr jest dokładnym odbiciem ich cech charakteru, które również całkowicie się różniły.Obszerny przykład umożliwia wykorzystanie propozycji jako scenariusz imprezy szkolnej.. Alina jest prawdomówna i dobroduszna.. Krótkie opracowanie jest tutaj .. Alinę wyróżniał.Scenariusz zajęć z języka polskiego z wykorzystaniem monitora interaktywnego Klasa VIII Juliusz Słowacki Balladyna Nie masz zbrodni bez kary Temat: „Starsza jak śniegi- u tej warkocz cudny…" Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.CHARAKTERYSTYKA PORÓWNAWCZA BALLADYNY I ALINY Wstęp: -przedstawienie obu bohaterek: z jakiej książki pochodzą, kim są dla siebie, gdzie i z kim mieszkają, czego uosobieniem jest Balladyna, a czego Alina, ----- Rozwinięcie:charakterystyka Balladyny: - wygląd zewnętrzny - opis wyglądu znajdziesz w akcie I, scenie 3 w wypowiedzi Kirkora .Balladyna - dzięki tej lekcji przygotujesz się do napisania charakterystyki porównawczej Balladyny i Aliny..

... Tagi: literatura charakterystyka.

Obie mieszkają razem matką w ubogiej, leśnej chacie.. Jej wygląd odzwierciedlał osobowość jaką posiadała.. Pod względem charakteru dzieliły je różnice znacznie głębsze niż pod względem wyglądu.. Gdy stawką był Kirkor, była w stanie poświęcić wszystko, aby osiągnąć swój cel i zostać jego żoną.Obie dziewczyny są bardzo piękne, choć typy urody mają odmienne.. Balladyny, próba określenia motywów postępowania tytułowej bohaterki utworu .. Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza Cechy Aliny: pracowita, uczciwa, spokojna, prostolinijna, szlachetna, honorowa, zacna, wrażliwa, uczuciowa, dobra, prostoduszna, skromna, życzliwa, troskliwa.charakterystyka porÓwnawcza balladyny i aliny Wstęp: -przedstawienie obu bohaterek: z jakiej książki pochodzą, kim są dla siebie, gdzie i z kim mieszkają, czego uosobieniem jest Balladyna, a czego Alina,Różne jak przysłowiowe woda i ogień Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza.. Balladyna to starsza siostra, tytułowa bohaterka jest przeciwieństwem Aliny.Balladyna i Alina - charakterystyka porównawcza .. Jej charakter jest przeciwieństwem charakteru Aliny.. II - opis wyglądu zewnętrznego.. Napisz charakterystykę porównawczą bohaterek utworu i prześlij na adres email.. Mieszkają wraz z matka (wdową) w ubogiej, leśnej chatce.. TEMAT 3: Oglądamy różne adaptacje teatralne "Balladyny".Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny - bohaterek tragedii pt. „Balladyna" Alina i Balladyna były córkami ubogiej wdowy..

ZADANIA DLA UCZNIA: Zapoznaj się z materiałami źródłowymi do lekcji.

Balladyna była starsza, lecz obie siostry wyróżniały się nietypową urodą.. TEMAT: Współczesna wersja "Balladyny" J. Słowackiego - parodia CZAS: 3 jednostki lekcyjne z założeniem, że uczniowie omawiali wcześniej utwór na lekcji CEL OGÓLNY: uzmysłowienie, że teatr jest źródłem przekazu medialnego Balladyna miała ciemny, długi warkocz oraz czarne, jak węgielki oczy.. Obie córki wdowy są piękne i Kirkor nie potrafi zdecydować, która ma zostać jego żoną?TEMAT 2: Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.. Balladyna, starsza siostra, ma ciemne włosy, czarne oczy i delikatną karnację.Balladyna.. Z kolei jej młodsza siostra - Alina, jest blondynką o pięknych, fiołkowych oczach.. Szczerze kocha swoją matkę i siostrę.Natomiast Alina miała jasne włosy oraz fiołkowe oczy.. Świtezianka - poznasz treść utworu, ułożysz plan wydarzeń, odkryjesz kim jest tajemnicza Świtezianka i jaka nauka moralna płynie z ballady.Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny Alina i Balladyna to siostry.. 18 lutego 2016 24 marca 2016 admin 0 Comment Alina , Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza , Balladyna , język polski , Juliusz Słowacki , matura , matura z języka polskiego , matura z polskiego , wypracowania , wypracowania z polskiegoTOK LEKCJI: Przedstawienie celów lekcji (charakterystyka Balladyny) - zapisanie tematu: Portret psychologiczny Balladyny..

(30.03.20) Tok lekcji: 1.

Obie są młodymi i pięknymi kobietami.. III - charakterystyka wewnętrzna (osobowość, charakter, cechy umysłu, wyznawane wartości, stosunek do świata i .Alina jest nieco młodsza od Balladyny.. Różni sie od niej nie tylko wiekiem i wyglądem zewnętrznym, ale… Czytaj dalej →Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.. 2 marca 2020 0 Przez admin .. Sporządź plan charakterystyki.. Młodsza Alina ma zaróżowioną cerę, jasne włosy i fiołkowe oczy, starsza Balladyna ma alabastrową, jasną karnację, czarne włosy i oczy jak węgiel.Sumiennie zbiera maliny, jest radosna, pełna nadziei.. To, czego bohaterka dopuściła się, wcale jej nie przeraziło.Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza Alina i Balladyna to córki samotnej, starej Wdowy.. Róźnica wyłoni się przy porównaniu.. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być jej matka, która faworyzowała dziewczynę.II sposób: Charakterystyka równoległa, czyli zwracanie uwagi na konkretne cechy danej postaci, które odnoszą się do jakiegoś ważnego problemu.. Jej skóra miała alabastrowy odcień.. Jak się potem okazuje, córki wdowy, zachwalane przez matkę jako szlachetne i dobre, tylko różniące się typem urody i sposobem bycia, dzieli też przepaść moralna.Alina wie, że jest coraz bliżej wygranej, i zapewnia Balladynę, że jako pani Kirkorowa zatroszczy się o jej przyszłość; widząc bladosiną twarz Balladyny, próbuje ją uspokoić, a nawet gotowa jest do ustępstw, jeśli Balladyna ją o to poprosi; Alina nie zdaje sobie sprawy z dramatyzmu sytuacji i z tego, jakZobacz 4 odpowiedzi na pytanie: charakterystyka balladyny.. J. Słowackiego, redagowanie „not biograficznych" poświęconych Balladynie.Balladyna to starsza z córek poczciwej wdowy.. Według opisu Słowackiego, Balladyna była brunetką o bladej twarzy i pięknych, czarnych oczach.. Alina mimo, iż była młodsza myślała dojrzalej i przyszłościowo.. Kopiuj do moich zasobów Podgląd Udostępnij.. Przeczytaj wszystko uważnie.. Opis: lekcja on line - charakterystyka sióstrBalladyna i Alina to bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego (pt: "Balladyna")..Komentarze

Brak komentarzy.